niedziela, 9 czerwca 2013

Niezbędny ekwpinuek na początek

Oto złota „7” elementów ekwipunku, który powinien skompletować szanujący się survivalowiec, w języku angielskim używa się nazwy Bug Out Bag w skrócie „BOB” i tej nazwy będę używał.

Dla kogoś nowego w survivalu kompletowanie swojego „BOB” może wydawać się wielkim zadaniem. Wszędzie czytasz, że wszystkim zajmowało to miesiące, a nawet lata i dopiero wtedy zebrali wszystko co było im potrzebne. Trudno powiedzieć, od czego zacząć, ale na pewno te podstawowe narzędzia pomogą Ci przetrwać dużo łatwiej niż 99% innych ludzi.

Bug Out Bag, (zwany także BOB, Get Out of Bag Dodge, GOOD, lub 72 Hour BAG) jest zwykle zaprojektowany tak aby wydostać się z sytuacji kryzysowej i pozwolić przetrwać samowystarczalnie okres do 3 dni. Wiele osób planuje swoje Bug Out Bag do utrzymania ich przy życiu znacznie dłużej niż 3 dni, ale zawsze istnieje granica i 3 dniowy „BOB” jest dobrym punktem, aby rozpocząć.

Oto 7 podstawowych typów narzędzi, które będą potrzebne do kompletowania swojego Bug Out Bag:

1. Woda
Nie trzeba być doświadczonym survivalowcem aby wiedzieć, że woda jest niezbędna do przeżycia. W sytuacji przetrwania szybko staje się jasne, że woda jest najcenniejszym towarem.

1 litr na osobę dziennie to naprawdę minimum. Więc w trzy dniowym Bug Out Bag powinieneś mieć co najmniej 3 litry wody.

Aby rozwinąć swoje możliwości i przetrwać dłużej niż kilka dni, trzeba będzie nauczyć się pozyskiwać wodę, bądź stworzyć system oczyszczania wody. To może być proste, np. czasami wystarczy zagotować wodę bądź użyć specjalnych tabletek z jodem. Jeśli jest to niemożliwe będziesz musiał nauczyć się jak opracować system oczyszczania, ale o tym napiszę później.

Pamiętaj:

Możesz użyć Składanej Butelki z wodą dla stworzenia dodatkowego miejsca.
Możesz użyć specjalnych bukłaków, które współpracują z systemami hydro w Twoim plecaku.
Filtry do kawy to świetny pomysł na spróbowanie swoich sił w filtrowaniu wody.

2. Jedzenie
Najlepszym posiłkiem jest jedzenie, które nie zepsuje się bardzo szybko i zachowa swoje wartości energetyczne na długo. Do początkowego BOB wystarczą oczywiście kanapki:) ale jeśli chcesz być bardziej profesjonalny możesz zakupić suszone racje żywnościowe bądź żywność liofilizowaną. Dobrym wyjściem są batony energetyczne, które zajmują mało miejsca, a zawierają sporo wartości odżywczych. Jedzenie możesz również pozyskać sam, ale na początek swojej drogi z survivalem lepiej nie eksperymentować.





3. Odzież
Twój Bug Out Bag z ubraniami powinien być podobny do tego, co spakowałbyś na weekend podróży z plecakiem.

1: Para mocnych butów, muszą być wygodne, najlepiej nieprzemakalne ale zarazem „oddychające”. Te warunki najczęściej spełniają buty trekkingowe, górskie itp.
2: Para długich spodni (najlepiej nie jeansów), dobrym rozwiązaniem są spodnie z odpinanymi nogawkami na cieplejsze dni.
3: 2 pary skarpet (najlepiej nie bawełnianych.)
4: 2 Koszulki (Może być jedna długi rękaw, a druga krótki rękaw)
5: Kurtka, która jest zarówno ciepła i chroni przed deszczem.
6: Ciepła bielizna
7: Kapelusz, czapka
8: Bandana, chusta

To lista rzeczy niezbędnych na 3 dni, która zmieści się nawet do niedużego plecaka, choć wielu pewnie uzna, że nie ruszyłoby się z domu bez przynajmniej podwojenia tej listy:)

Pamiętaj, aby zaplanować odzież do warunków pogodowych na danym obszarze.

4. Schronienie
Jeśli zamierzasz przetrwać musisz mieć jakieś schronienie. Dobrym wyjściem jest oczywiście posiadanie niedużego namiotu ale możesz również zrobić prowizoryczny namiot, np. z koca i sznurka, folii ratunkowej. Pamiętaj, że nie możesz leżeć na gołej ziemi, spróbuj zrobić jakąś podstawę legowiska aby była ona wyżej niż grunt. Przyda Ci się również śpiwór.

Jeśli masz zamiar przetrwać 3 dni będziesz potrzebować ochrony przed żywiołami i ciepłe suche miejsce do spania.

5. Apteczka  
Niezbędnym punktem przetrwania jest posiadanie apteczki. Najlepiej zbudować własny zestaw pierwszej pomocy zamiast kupować jeden z gotowych zestawów. Chociaż niektóre są ok często zawierają często dużo zbędnych akcesoriów. Plusem budowania własnej apteczki jest poznanie, co czym jest i jak z tego korzystać. Apteczka na pewno powinna zawierać na początek:
  • koc ratunkowy NRC (przeciwdziała wychłodzeniu), jego jasność i odblaskowość może pomóc w naszym odnalezieniu kiedy oczekujemy pomocy.
  • bandaż elastyczny (przydatny podczas zwichnięć, skręceń i innych urazów).
  • preparat odganiający insekty.
  • preparat przeciw ukąszeniom, jak wiemy choćby z wycieczek do lasów insekty mogą dać się we znaki i uprzykrzyć życie nawet najwytrwalszym.
  • wodę utlenioną (odkazisz nią rany z zabrudzeń, tak aby nie wdało się zakażenie). 

6. Podstawowe inne wyposażenie
Hmm przecież już wcześniej pisałem o niezbędnym ekwipunku. Tak, to prawda ale to kategoria, która nie daje się za bardzo sklasyfikować w pozostałych. Wielu survivalistów nie lubi tej listy, ponieważ nie jest ona w żaden sposób wyczerpująca, ale jeszcze raz powtarzam: To wystarczy, abyś przetrwał kilka dni.


Coś przeciwdeszczowego – aby pozostać suchy w deszczu poncho lub płaszcz są bardzo dobre w połączeniu z namiotem i schronieniem.

 


Ogień – musisz mieć w opcji przynajmniej 3 sposoby aby pozyskać ogień. Możesz go uzyskać np. za pomocą zapałek sztormowych, krzesiwa, czy zapalniczki ale o tym napiszę w innym dziale.

Gotowanie - Absolutne minimum o to mały garnek lub duży kubek do gotowania wody zarówno do picia jak i do gotowania żywności.

 

Światło - Co najmniej 2 niezawodne latarki i zestaw zapasowych baterii do każdej z nich.





 


Nóż Survivalowy - najczęściej stosowanym i najbardziej wszechstronnym narzędziem w Bug Out Bag jest Twój nóż przetrwania. Napiszę o nożach więcej w oddzielnym dziale.


Sznurek – przyda się kawałek (5m) mocnego sznurka, nigdy nie wiadomo w jakiej sytuacji się znajdziemy, a sznurek ma wiele zastosowań, od pomocy przy budowaniu schronienia do niezbędnego podczas schodzenia ze stromych zboczy.








7. Broń
W Polsce trzeba mieć zezwolenie na posiadanie broni stąd w sytuacjach zagrożenia np. w starciu z dziką zwierzyną naszą bronią będzie nasz nóż. Warto również znaleźć np. w lesie dużą, prostą i twardą gałąź, która może pomóc nam w samoobronie.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz